tel 605 517 309

w godz:     16.00-19.00

Smaller Default Larger

Kolizja drogowa. Oświadcznie sprawcy kolizji

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy powinno być sporządzone, jakie kwestie mają zostać w nim stwierdzone?

 

W sytuacji, gdy już staliśmy się uczestnikiem wypadku drogowego, należy pamiętać, że mamy obowiązek wezwać policję, gdy podczas tego zdarzenia została osoba ranna lub zabita, a także wówczas, gdy jeden z uczestników jest nietrzeźwy lub okoliczności wskazują, że zostało popełnione inne przestępstwo. W innych przypadkach, gdy doszło do drobnej kolizji, to w pierwszej kolejności uczestnicy są obowiązani usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia, aby nie tamowały ruchu i nie powodowały zagrożenia. Dla celów dowodowych można wykonać zdjęcia z miejsca zdarzenia. Policję dobrze jest wezwać do stłuczki wtedy, gdy okoliczności zdarzenia nie są do końca jasne lub winowajca nie przyznaje się do jego spowodowania. Jeżeli na miejsce wezwano Policję, która zdecydowała, że nałoży na nas mandat, a nie jesteśmy przekonani, co do naszej winy, to powinniśmy odmówić jego przyjęcia.

Żaden z uczestników kolizji nie ma prawnego obowiązku pisania oświadczenia. Oświadczenie na piśmie jest działaniem dobrowolnym, które znacznie ułatwia późniejsze dochodzenie odszkodowania. W takim oświadczeniu obowiązkowo należy zamieścić dane pojazdów – numery rejestracyjne, firmy ubezpieczeniowe i numery polis. Ponadto należy w miarę precyzyjnie określić datę, miejsce oraz czas zdarzenia. Ustala się uszkodzenia w pojazdach, np. przedni lewy błotnik, drzwi lewe, przednia lewa lampa. Należy też na sylwetce pojazdu zaznaczyć strzałką kierunek uderzenia, do którego doszło podczas wypadku. Opisuje się okoliczności jak doszło do wypadku.

Oświadczenie sprawcy kolizji należy dołączyć do składanego w firmie ubezpieczeniowej zgłoszenia szkody.

Ważne: Bez względu na to, czy sprawca na miejscu podpisał oświadczenie czy też nie, zawsze istnieje możliwość wezwania Policji.

Prawnicy

Wyszukaj Prawnika